Tabela Tabela Reklam Tabelacı Bilgi Eğitim Güncel Haber

Çipura Izgara Tarifi

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Tarifi Puanla!
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Çipura Izgara Tarifi
8 Nisan 2018 1171 defa okundu 0 yorum

Çipura Izgara Tarifi

Çipura Izgara Tarifi, Lezzettarifim.com’da sizlerle. Balık çok sevilen çok tüketilen bir yemektir. Ülkemizde çok fazla balık tüketilmektedir. Çipura balığı da sevilen balıklar arasındadır.  Çipura veya diğer adıyla Çupra Sparidae familyasına ait, Akdeniz’de yayılım gösteren balık türü. Klimatik yapıdan çipura balığına tüm Akdeniz’de rastlanmakla birlikte doğu ve güney doğu Akdeniz ülkelerinde, Kanarya Adaları’nda, İngiltere kıyılarında, Verde Burnu’nda ve nadir olarak Karadeniz kıyılarında rastlanır.  Vitamin deposudur içerisinde A Vitamini, D Vitamini, Kalsiyum ve B12 gibi bir çok vitamin barındırmaktadır. Çipura balığı normal unla, mısır unuyla veya buğulama olarak yapılabilir. Çipura kızartma nasıl yapılır? Çipura nasıl kızartılır? gibi sorularınıza çok lezzetli bir cevabımız var Gelin Çipura kızartma tarifimize bir bakalım.

 • Kişi Sayısı:
  2 kişilik
 • Hazırlama Süresi:
  20 dakika
 • Pişirme Süresi:
  25 dakika

Malzemeler

 • 2 Adet  çipura
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı

Çipura  temizlemek için önce derisi üzerinde bulunan pullar bir kesme tahtasında yavaşça zedelemeden bıçakla kazınarak iyice temizleyin. Üzerinde pul kalmayacak şekilde akan suyun altında el ile ovalayarak derisini temizleme işlemi tamamlanır. Çipura balığının iç organları sadece karın bölgesi bıçak ile boydan boya çizilerek çıkartılır. Göğüs boşluğunda bulunan siyah ve kan pıhtılı kısımlar, iyice temizlenene kadar bol su ile yıkanır. Balıkların içlerinin daha iyi pişmesi için, her iki yan karın kısımları üzerine verev şekilde bıçakla bir veya iki adet çok derine inmeden çizik atılır ve süzgece alınarak iyice süzülmesi sağlanır.

Bu şekilde temizlenen balıklar pişirilmek üzere hazırlanmış olur. 2 yemek kaşığı zeytinyağına batırıp elinizle yedirin ve tuzlayın.

Elektrikli Izgarada veya mangalda orta ateşde her iki tarafını da 10 dakika pişirip sıcak servis yapın. Çipura balığı servise hazır.

Afiyet Olsun.

Çipura ızgara önerisi; Çipura balığı yanında közlenmiş kırmızı köz biber salatası, roka veya mevsim salatası ile lezzetlendirebilirsiniz.


Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.